top of page
Vyhledat

Bydlíte v Praze? Připlatíte si

Aktualizováno: 10. 6. 2020

Tentokrát se nejedná přímo o výši nájmu, ale o daň z nemovitosti. Ano, opět nastává změna. Pražské zastupitelstvo schválilo nové podmínky, které pro velkou část Pražanů znamenají výrazné zdražení daně z nemovitosti. O co přesně se jedná? Hlavním hrdinou je tzv. místní koeficient. Růst tohoto koeficientu ovlivňuje výši daně z nemovitosti v celé republice. V Praze se jeho výše z nynější hodnoty 1 mění na dvojnásobek.

Hra s čísly aneb zaměstnejme své mozky

Pojďme se podívat, jak vypočítáme daň. Pozorně sledujte. Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, pozemky se daní zvlášť. Základ daně za metr čtvereční jsou dvě koruny (v případě obytných nemovitostí). Tento základ se pak násobí dvěma koeficienty ­ místním a velikostním. A teď přichází zmíněná změna. Vyhláška zvyšuje místní koeficient v celé Praze z úrovně 1 na úroveň 2, zároveň však výchozí hodnotu velikostního koeficientu snižuje ze stupně 5 na 2,5. V případě stometrového bytu se tak základ daně 200 Kč bude nově násobit místním koeficientem 2 a následně sníženým velikostním koeficientem 2,5. Celková částka 1000 Kč se nezmění. Uf, ale POZOR.

Kde je zakopaný pes?

Každá městská část dostala možnost velikostní koeficient zvýšit až do úrovně 5. V praxi to znamená zdvojnásobení daně. Nejvyšší úroveň stanovily radnice Prahy 1, Prahy 3, Prahy 7, Prahy 8, Prahy 10, Prahy 18, Prahy 22, Březiněvsi, Ďáblic, Dolních Chaber, Kolovrat, Kunratic, Lysolají, Petrovic, Řeporyjí, Slivence, Suchdola, Šeberova, Troji, Újezdu a Zbraslavi. Uveďme si opět příklad. Za průměrný, sedmdesátimetrový byt, za který majitel platil každý rok daň ve výši 860 Kč, bude od příštího roku hradit dvojnásobek, to je 1720 Kč. Nutno podotknout, že vybrané prostředky plynou přímo do pokladny hlavního města, respektive jednotlivým městským částem.

Komerční prostory zdraží bez výjimky

Nemovitosti určené k podnikání mají vyšší základní sazbu. Dále se na ně nevztahuje velikostní koeficient, ale zvláštní komerční koeficient. Ten má zůstat na stejné úrovni jako dosud. Zvýšení místního koeficientu, který ovlivňuje všechny objekty, tak bude v celé Praze znamenat zdvojnásobení daně pro komerční nemovitosti.


Pokud prodáváte nebo kupujete nemovitost v Praze, doporučuji poradit se s odborníkem z realit. Velmi ráda vám poskytnu potřebné informace, aby vše šlo hladce a k vaší spokojenosti.

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Post: Blog2_Post
bottom of page