top of page
Vyhledat

Jak správně nastavit cenu nemovitosti?

Cena nemovitosti je vždy velmi citlivá záležitost. Pokud však zaměníte tržní cenu s cenou nabídkovou, můžete být velmi překvapeni. Z praxe vím, že se to stává poměrně často. Pojďme si v tom udělat jasno.

V čem je rozdíl?

Běžně od klientů slyším, že sousedi nebo známí v okolí prodali byt za několik milionů, takže ten jejich by měl mít aspoň stejnou hodnotu, když je to jedna lokalita. Na první pohled na tom není nic špatného. Je ale potřeba si uvědomit, že cena, za kterou se nemovitost nabízí, nemusí být ta cena, za kterou se nemovitost i prodá. To vám opravdu nikdo nemůže zaručit. Mezi nabídkovou a prodejní cenou může být propastný rozdíl.

Co znamená nabídková cena?

Nabídková cena je jakákoli cena, za kterou prodávající chce prodat svou nemovitost. Pokud se majitel rozhodne, že bude chtít garsonku v paneláku prodat za 9 miliónů, může. V cenotvorbě máme absolutní svobodu, takže se každý majitel může rozhodnout, jak si přeje. Jestli chcete mít i někoho, kdo nemovitost koupí, doporučuji srovnat svou představu s realitou kolem vás. To samé totiž udělá i případný kupující. Nejlépe, když se poradíte se zkušeným realitním makléřem. Ten zná stav aktuálních cen i trhu s realitami. Inzerované nabídkové ceny až příliš často vyjadřují spíše zbožné přání prodávajících než reálnou prodejní cenu. Tou je pouze cena tržní.

Co znamená tržní cena?

Tržní cena je cena, na které se kupující s prodávajícím dohodne a za tuto cenu si nemovitost koupí. Pokud kupující koupí nemovitost za stejnou cenu, kterou prodávající nabízí, nabídková cena se stane tržní cenou. Je to ideální případ, ale není to pravidlo. Může se stát, že kupující bude ochoten za nemovitost zaplatit vyšší cenu, než je na trhu běžné. Říkáme tomu, že je ochoten zaplatit cenu zvláštní obliby. Při stanovení tržních cen raději pracujeme s termínem obvyklá tržní cena. Vyjadřuje cenu, kterou jsou ochotni akceptovat i další kupci. Obvyklá tržní cena je de facto cena okleštěná o extrémy.

Co je důležité vědět o nabídkové ceně?

Pokud prodávající neudělá dostatečný průzkum cen nebo se ideálně neporadí se zkušeným makléřem, může na něj čekat cenová past. O co jde? Běžně se prodávající neorientuje na realitním trhu. Podívá se tedy na aktuální nabídky srovnatelných nemovitostí v nejbližším okolí. Vidí, že v ulici se nabízí také byt 3+1, srovnatelný jako má on, a to za 5 mil. Řekne si, to je super, a tak se rozhodne za tuto cenu nabídnout na prodej i svůj byt. Bohužel neví, že byt, u kterého se inspiroval, se nabízí bez výsledků již rok. Na trh přichází třetí prodávající a všimne si, že v ulici se nabízejí dva byty 3+1 s cenou 5 mil. Také si řekne, to je báječné a rovněž stanoví cenu kolem 5 mil. Najednou máme na trhu 3 byty a všechny se nabízí za nesmyslné ceny. Majitelé se dostali do pasti špatně stanovených nabídkových cen a z jejich bytů se stanou prodejní ležáky. Takové případy na trhu pozoruji poměrně často. Na rychle rostoucím trhu se z ležáků mohou stát prodejné nemovitosti jen díky plošnému růstu cen nemovitostí. Majitelé nabízejí tak dlouho, až ceny plošně vyrostou a oni nakonec prodají. Toho jsme byli v posledních letech také svědkem. Pokud ovšem prodáváte jednu nemovitost, abyste druhou koupili, není to nejlepší strategie. Sice za vyšší cenu prodáte, ale za vyšší cenu koupíte. Efekt se tak ztrácí a jediné, o co přijdete, je čas. Nejlepší cesta prodeje nemovitosti je ocenit správně cenu nemovitosti tak, aby se nabídková co nejvíce blížila ceně tržní. Každý realitní makléř ví přesně, za kolik se prodávají nemovitosti ve vaší lokalitě, protože má kompletní databázi realitních transakcí přímo z Katastru nemovitostí.

Používáme následující databáze realizovaných transakcí:

- Cenové mapy cenovamapa.org, která vznikla ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte Česká republika. Tyto mapy používají pro oceňování nemovitostí i banky.

- Cenové mapy cenovamapa.cz

- Cenové mapy realizovaných transakcí společnosti remax-czech.cz

Zásadním kritériem pro správné stanovení tržní ceny jsou zkušenosti realitních makléřů, kteří dokáží odhadnout vývoj cen, potenciál nemovitosti na měnícím se trhu a umí při prodeji pracovat s cenou zvláštní obliby. Pokud chcete opravdu prodat nemovitost za nejlepší možnou cenu, ráda se s vámi sejdu a pomohu vám najít optimální řešení.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Post: Blog2_Post
bottom of page