top of page
Vyhledat

Realitní poradna #5 Jak na nákup nemovitosti v exekuci

Stalo se vám, že jste objevili vhodnou nemovitost ve vytoužené lokalitě, ale poté se vyklubal háček – byla v exekuci? Lákavá na ní bývá obvykle nižší cena, ale je třeba počítat s vyšší administrativní i časovou náročností. A jak se na takový odkup nemovitosti v exekuci připravit?

Při koupi nemovitosti by vás vždy měly zajímat informace z katastru nemovitostí. Právě v jeho evidenci se jednoduše online dozvíte potřebné informace o případné exekuci, konkrétně v oddílu C. Pokud máte nadále o nemovitost zájem, doporučuji jednat přímo s aukčním portálem, exekutorem nebo zastupujícím realitním makléřem. Sledovat můžete také Portál dražeb Exekutorské komory České republiky, který je jakýmsi registrem exekucí nemovitostí. Exekutoři mají povinnost na portálu dražeb zveřejňovat všechny exekuční dražby a vy tak na jednom místě najdete všechny pozemky, domy či byty s tímto statusem.

Klíčové je vědět o nemovitosti v exekuci maximum informací. Pokud nespolupracujete se zkušeným makléřem, prostudujte si velmi pečlivě dražební vyhlášku a zjistěte základní informace, např.:

  • datum a čas konání dražby

  • formu a místo

  • označení a popis nemovitosti

  • termín možných prohlídek

  • hodnotu dražební jistoty a minimální výši příhozu atp.

Dále vás bude zajímat, zda má daná nemovitost nějaké spoluvlastníky. Ti by totiž měli přednostní právo nemovitost v exekuci koupit. V listu vlastnictví najdete také údaje o tom, zda není na nemovitost vázané věcné břemeno nebo zástavní právo. Tyto informace totiž nemusí být uvedené v dražebním listě a zároveň není automatické, že úspěšnou dražbou zanikají.

Nezapomeňte na komunikaci s původním majitelem. V Centrální evidenci exekucí vedené Exekutorskou komorou ČR za poplatek zjistíte, jaké další zahájené exekuce a dluhy původní vlastník má. Ideální je také získat potvrzení o jeho bezdlužnosti a výpis z registru dlužníků. Někdy mohou být dluhy větší, než jste ochotni a schopni za nemovitosti zaplatit.


Budete-li potřebovat s nákupem nemovitosti zatížené exekucí poradit, obraťte se na mne a můžeme si vaši situaci probrat. Hezký den, Lucie

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
Post: Blog2_Post
bottom of page