top of page
Vyhledat

Aukce - férové řešení pro všechny

Aktualizováno: 10. 6. 2020

Je velký úspěch, když se na jednu nemovitost sejde více zájemců. Zároveň to přináší prodávajícímu dilema, komu a za kolik nakonec nemovitost prodat. Kupující, který je až několikátý v pořadí, zase čelí riziku, že nemovitost ani neuvidí. Jak se zachovat férově?

Představte si modelovou situaci. Prodáváte krásnou roubenku na Kokořínsku. Ozve se hned několik zájemců, kteří jsou připraveni nemovitost koupit. V tu chvíli přichází dilema. Je prodej prvnímu zájemci opravdu ve prospěch majitele nemovitosti? Na první pohled by se mohlo zdát, že je vše v pořádku. Nemovitost získá první v pořadí. Ale co ostatní zájemci? Neměli by mít šanci nemovitost také získat? Občas mohou rozhodovat jen minuty. A co majitel? Neměl by mít šanci získat za svoji nemovitost vyšší cenu, pokud existuje více zájemců a někteří jsou ochotni za nemovitost zaplatit vyšší než tržní cenu? Aukce je pro podobné situace ideálním řešením. Odpadá dilema, zda někdo nebude poškozen a všichni mají stejnou šanci. Navíc z aukce přirozeně vzejde ten, který je nejvhodnějším kandidátem na koupi.

Jaká je výhoda pro kupujícího?

Možná vás „na první dobrou“ napadají jen výhody pro prodávajícího, a to zejména možnost získat více peněz. Ale nenechte se mýlit. Aukce jsou výhodné i pro kupující. Tou výhodou je rovnost šancí. Všichni mají stejnou šanci nemovitost získat. Nezáleží na tom, jestli máte čas na prohlídku v pondělí nebo až ve středu. Aukční okno je otevřené po daný časový limit tak, aby se každý mohl prohlídky zúčastnit a dát svou nabídku.

Jaká má aukce pravidla?

Při aukci platí jednoduché pravidlo. Pokud nemovitost klient chce, má šanci ji získat. Na druhou stranu jeho možnosti závisí na tom, kolik peněz za ní nabídne. Původní nabídková cena je známá všem a klient pak může napsat jakoukoliv částku. Může být vyšší, nižší nebo stejná jako požadovaná částka. Teprve až když s majitelem aukci ukončíme, systém nás pustí do detailů nabídek. Obsah nabídek do té doby nevidíme, pouze jejich počet. Pak oslovíme toho nejvhodnějšího kandidáta. Nemusí to být vždy klient, který nabídl nejvyšší cenu.

Pravidla aukce zná každý předem. Ve většině případů je rozhodující cena. Čas hraje taky důležitou roli. Někdy je pro prodávajícího důležitější, za jak dlouho je zájemce schopen shromáždit požadované prostředky. Také mohou být stanoveny individuální podmínky, které si majitel zvolí.

Proč se aukce vyplatí?

Proces aukce sice vyžaduje určitý čas (průměrně 7 až 10 dní), ale jednoznačně se vyplatí. Kupující má zajištěné rovné podmínky a prodávající jistotu, že nic nezanedbal nebo nepodcenil. Makléř potřebuje dostatek času na propagaci, všichni zájemci musí mít možnost zúčastnit se prohlídky a čas na podání nabídky.

Ze zkušenosti vím, že prodej nemovitosti od samotného rozhodnutí „prodám“ až po změnu v katastru nemovitosti, trvá přibližně tři měsíce. Zdržení 7 až 10 dní je téměř zanedbatelné.

Ráda vám poradím a pomohu najít to nejlepší řešení pro vaši nemovitost.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page